poniedziałek, 3 marca 2014

Funkcja rolowania na overlocku

Dzisiaj post będzie skierowany do osób posiadających overlock lub też mogących z niego skorzystać. Możliwe, że to o czym napiszę dla wielu osób jest sprawą oczywistą, ale może znajdzie się osoba, dla której przedstawione przeze mnie informacje będą przydatne. Chodzi bowiem o funkcję rolowania w overlocku. Tak naprawdę dopiero po roku posiadania overlocka dowiedziałam się, że potrafi on takie rzeczy :). Faktem jest, że nie potrzebowałam wcześniej takiego wykończenia materiału, jaki uzyskujemy za sprawą rolowania. Potrzeba pojawiła się wraz z zakupem kilka metrów firanki, którą musiałam obrobić z każdej strony. Nie wchodziła w grę lamówka, ponieważ nie podoba mi się takie wykończenie gładkiej firanki. Podwijanie również nie jest dobrą opcją. Wykończenie musiało być delikatne, co można uzyskać dzięki rolowaniu.Nie wiem jak to jest w różnych overlockach. Ja posiadam 4 nitkowy, firmy Janome 990D.
Aby zacząć rolowanie należy:
 • zostawić prawą igłę, 
 • wyłączyć nóż, 
 • nacisnąć pokrętło i przesunąć (u mnie różowy) suwak na "R"
 • górne pokrętło również na "R", zaś szerokość na max w górę
A potem już można "jechać". Za mną ok. 32 metry rolowania:).

Muszę się Wam przyznać, że nie jestem dobra w czytaniu instrukcji. Gdy mam nową maszynę, czy jakieś inne urządzenie staram się je jak najszybciej uruchomić, a nowe funkcję poznaję przez długi czas. Nie jest to do końca dobre, bo często nie wiem, że coś mogę zrobić, przy pomocy tego co już mam :). Tak było też ze stopkami. W wyposażeniu podstawowym dostałam kilka, co nie znaczy, że od razu zaczęłam je używać :). Macie może podobnie?

Pozdrawiam,
Yvonne

6 komentarzy:

 1. Brrrr. Też nie lubię czytać instrukcji. Ale to pewnie przez ten język, którym jest napisana. Poza tym i tak na co dzień nie używam wszystkich funkcji. Pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja np. w mojej pierwszej maszynie na ogół używałam tylko ściegu prostego i zygzaka. Było tam kilkanaście innych, ale ich nie wypróbowałam. Również pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Instrukcje to dla mnie koszmar,zwykle nic nie rozumiem, muszę czytać ponownie...ja mam maszynę ponad 30-letnią, funkcji ma kilka i jadę na tym co mam....:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasem te proste z niewieloma funkcjami sprawdzają się bardzo dobrze przez lata.

   Usuń
 3. chyba każdy tak ma z instrukcjami...no może poza moim tatą :):)
  overloka mam od niedawna, dopiero sie poznajemy ale katem oka wyłapałam w instrukcji że taż mam taka funkcję :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie mąż lubi instrukcje, więc jak coś się dzieje, to on siada przy maszynie i próbuje znaleźć problem. Ja nie, bo to nie na moje nerwy :P

   Usuń